Jeżdzimy zimą samochodem

Czas zimowy na ulicach wymaga od posiadaczy samochodów właściwego przygotowania auta i podwyższonej atencji w czasie kierowania. Zimową porą zdarza się najwięcej zdarzeń drogowych, szczególnie w mieście, gdzie ruch w czasie godzin szczytu jest ogromny.
Czy, ażeby bezpiecznie podróżować zimą, starczy jedynie jeździć wolniej a także ostrożniej? Zapraszamy do zaznajomienia się z paroma wskazówkami, jakie usprawnią jazdę samochodem na czas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach przymusowo warto zrobić przegląd samochodu. Podróż zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość kierowców respektuje tę regułę.
Należałoby również zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeżeli hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad autem i wypaść z jezdni w trakcie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata i jesieni – zimową porą potrafi doprowadzić do szkody albo stłuczki.
Najlepiej przed okresem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi wypożyczanie samochodów, które są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wypożyczeniem każdego pojazdu, weryfikujemy jego stan techniczny, tak aby zagwarantować klientom najwyższy komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się autem podczas zimy wydaje się mało ważny, lecz wskazane jest pamiętać o jednej zasadzie. Gdy prowadzący będzie nazbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami uprzednio się rozgrzeje plus roztopi, a w następnej kolejności zamarznie, tworząc lód. Może to doprowadzić do zaistnienia kłopotów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Samochód zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie panikować i nadmiernie mocno nie wciskać pedału gazu, ponieważ to potrafi wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku powtórzeń poniższych czynności:
•    najpierw należy wyprostować koła,
•    następnie delikatnie nacisnąć pedał gazu.
•    gdy pojazd zacznie się zakopywać, należy    żywiołowo wcisnąć sprzęgło,
•    następnie trzeba po raz kolejny nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Nadmierna odwaga jest najczęstszą przyczyną wypadków  podczas zimy. Powinno się zachować stosowny odstęp, szczególnie w mieście, gdzie ruch na jezdni jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony kierowca powinien zachować przezorność w czasie jazdy, nie tylko ze względu na niesprzyjające warunki na drodze, lecz też na zachowanie innych posiadaczy aut.
Niełatwo założyć postępowanie każdego z uczestników ruchu, dlatego najlepiej w okresie zimowym zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od pozostałych aut na jezdni, uwagę kierowcy winna być skoncentrowana na pieszych i cyklistach.
 Aby ustrzec się stłuczki zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok przyzwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem pojazdów dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, przygotowywaliśmy możność najmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia