Ubezpieczenie samochodu na kredyt

W dzisiejszych czasach możesz sfinansować zakup swego samochodu na dwa sposoby:
•    Kredyt samochodowy, gdzie bank użycza ci niskooprocentowanej pożyczki, ale będzie współwłaścicielem pojazdu dopóki nie spłacisz zobowiązania.
•    Kredyt na samochód, gdzie bank użycza ci pożyczki bez specjalnych warunków. Od samego początku jesteś jedynym posiadaczem pojazdu.
Zależnie od tego, na jaki model kredytu się zdecydujesz, będziesz zobowiązany dobrać stosowne ubezpieczenie AC.

Auto z kredytem samochodowym
Jeżeli posiadasz kredyt samochodowy, to z pewnością zapisy w umowie nakładają na ciebie obowiązek nabycia polisy Autocasco. Musi ono należycie zabezpieczać samochód, a wartość potencjalnego zadośćuczynienia powinna pokryć wartość rat, które zostaną do spłaty, czyli powinieneś dobrać polisę z obszernym zakresem.
Przy doborze odpowiedniego zabezpieczenia, zwróć uwagę głównie na:
•    sumę ubezpieczenia. Jeżeli pojazd jest nowiutki z salonu, masz możliwość zabezpieczenia go na taką kwotę, jaka widnieje na fakturach. Przydatne będą także zabezpieczenia, które zapewnią, że w sytuacji utraty pojazdu w pierwszym roku ubezpieczenia, uzyskasz zwrot jego wartości z dnia zakupienia.
•    Zniesienie amortyzacji. Mnóstwo TU uwzględnia amortyzację, nawet w sytuacji pojazdów całkowicie nowych. Gdy nie chcesz dopłacać do reperacji samochodu w momencie jego zepsucia, rzetelnie skontroluj zapisy umowy Autocasco.
•    Naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Nie zawsze jest to norma, a w momencie, jak posiadasz nowiutki pojazd to niesłychanie znaczące. Naprawianie w ASO gwarantuje utrzymanie gwarancji na samochód oraz dokonanie wszelkich prac odpowiednio ze kanonem producenta.
•    Naprawę na częściach sygnowanych logiem producenta, bo to, iż wybrałeś reperację w autoryzowanym warsztacie nie oznacza, iż do jej wykonania pozostaną użyte oryginalne części. Sprawdź zapisy w polisie, gdyż zastosowanie części sygnowanych logiem producenta jest istotne w przypadku, kiedy twoje auto jest na gwarancji.
•    Stałą sumę ubezpieczenia. Jeśli będziesz mieć alternatywę wyboru tej opcji, warto się na nią zdecydować. Dzięki temu w razie zniszczenia czy też kradzieży pojazdu, ubezpieczalnia wypłaci ci odszkodowanie w wielkości wartości pojazdu w dniu jego zakupienia.
Pamiętaj, iż wykupując ubezpieczenie będziesz musiał oznaczyć na niej cesję. Tym sposobem w razie zniszczenia bądź kradzieży pojazdu, zadośćuczynienie pozostanie przekazane do banku i pokryje dalsze koszty kredytu.

Auto w kredycie na samochód
Jeżeli zdecydowałeś się na kredyt na auto i poza samą pożyczką nie masz innych zobowiązań wobec banku, masz prawo na własną rękę zadecydować jak ubezpieczyć swoje auto i czy w ogóle to robić. Nie masz żadnego wymogu, chociaż warto, byś przemyślał wykupienie AC, nawet jeśli pojazd nie był niezwykle drogi, a twój kredyt jest mały.
Dzięki odpowiednio dobranej umowie AC, jeśli utracisz samochód w stłuczce bądź w wyniku złodziejstwa, wypłacone przez firmę ubezpieczeniową zadośćuczynienie, będzie mogło pokryć resztkę pożyczki w banku. Nie zostaniesz zatem bez samochodu i z zadłużeniem.
Przy wyborze odpowiedniego zabezpieczenia, zwróć uwagę głównie na:
•    sumę ubezpieczenia, albowiem rozmaite TU potrafią określić wartość pojazdu  na różnorodne kwoty.
•    Naprawę w warsztacie. W przypadku pojazdów używanych ich właściciele w większości wypadków posiadają do wyboru alternatywę ich reperacji w warsztacie lub na bazie kosztorysu. W sytuacji, gdy wybierzesz alternatywę „warsztat”, twoje auto zostanie naprawione w wyselekcjonowanym warsztacie bezgotówkowo. Zwyczajnie po szkodzie odstawisz je do wskazanego przez ubezpieczyciela serwisu, a następnie zabierzesz po naprawie. Ubezpieczyciel zajmie się rozliczeniem reperacji bezpośrednio z zakładem naprawczym.